تهران-ماهان- 13 نوامبر 2015 پاریس را می توان پس از 11 سپتامبر 2001 از مهمترین حوادث تروریستی دنیا دانست.

نگاه اقتصادی مدیریتی به حادثه 13 نوامبر پاریس

در حالی که تیمهای ملی فوتبال آلمان و فرانسه در ورزشگاه استا دو فرانس پاریس در حال رقابت بر سر توپ بوند و هزاران تماشاگر با هیجان شاهد آن بودند، بزرگترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی دنیا (از نظر تولید ناخالص داخلی) با حمله ای تروریستی مواجه شد، تا تمام اروپا در شوک این حادثه فرو روند.
جمعۀ خونین پاریس چه تاثیری بر اقتصاد فرانسه می گذارد؟
حادثه 13 نوامبر پاریس آن قدر مهم بود که بخواهیم پس لرزه‌های آن بر اقتصاد فرانسه و کل اروپا را اندازه گیری یا رصد کنیم. گردشگری یکی از منابع درآمدی کشور فرانسه است که به طور مستقیم حدود 8% از بودجه این کشور را تامین می کند و البته به طور غیرمستقیم منبع درآمد و اشتغالزایی فرانسوی ها است. این روزها، در حالی که فروشگاه ها خود را برای فروش کریسمس و بازار پررونق کریسمس در پارس آماده می کردند، ناگهان همه چیز تغییر کرد، نیروهای امنیتی، برخی فروشگاه های کریسمس را مجبور به تعطیلی کرده اند و مطابق اظهارات مسئولین فرانسوی، تقاضای مردم برای کالاها کاهش پیدا کرده است. شاید یکی از نتایج مستقیم حملات تروریستی، تعطیلی تمام کنسرتها و تئاترها بوده است (با توجه به این که یک سالن تئاتر، محل حملۀ تروریستها بوده است) و در پی آن ورود گردشگران به پاریس و فرانسه با کاهش جدی روبرو شده است.
تقریباً تمام بازارهای بورس فرانسه، حتی CAC که مشهورترین بورس پاریس است، روند منفی را سپری می کنند، ارزش سهام شرکتهای هواپیمایی فرانسه با افت محسوسی روبرو بوده است و شرکتهای وابسته به صنعت گردشگری هم حال و هوای خوبی ندارند. موجی از لغو رزرو در هتلها و رستورانهای فرانسه به راه افتاده است !
نیویورک تایمز یک دهه پس از 11 سپتامبر، هزینه های این حادثه تروریستی را اعلام کرد. در گزارش نیویورک تایمز کل هزینه های فاجعۀ 11 سپتامبر، 3/3 تریلیارد دلار آمده است که البته 95% آن مربوط به هزینه های جنگ علیه تروریسم دولت جورج بوش بوده است و تنها 178 میلیارد دلار هزینه های مستقیم عملیات تروریستی بوده است. عملیات تروریستی در برجهای دوقلوی نیویورک اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی داشتند که مهمترین آنها به شرح زیر بود :
1- صنعت بیمه
2- صنعت هوانوردی
3- صنعت گردشگری
4- صنعت امنیتی
این 4 بخش اقتصادی بیشترین تاثیر را از اقدامات تروریستی 11 سپتامبر گرفتند. به اعتقاد نگارنده، آسیب پذیری اقتصاد فرانسه از اتفاقات تروریستی می تواند بیشتر از آمریکا باشد، زیرا از یک سوی، اقتصاد فرانسه وابستگی بیشتری به گردشگری دارد (در مقایسه با ایالات متحده آمریکا) از سوی دیگر، حوادث تروریستی در فرانسه در شرایطی رخ می دهد، که فرانسه با معضل افزایش نرخ بیکاری دست و پنجه نرم می کند و هنوز به شاخصهای اقتصادی قبل از سال 2007 باز نگشته است و بروز حملات تروریستی نظیر آنچه 13 نوامبر رخ داد، می تواند برای اقتصاد فرانسه شرایط نامطلوبی را ایجاد نماید.

 

نگاه اقتصادی مدیریتی به حادثه 13 نوامبر پاریس


نمودار فوق نشان می دهد که نرخ بیکاری در ژانویه 2000 معادل 8/9 % بوده است و این میزان توانسته است در مارس سال 2008 به کمترین میزان خود یعنی 1/7 % برسد. اما همین نرخ در سال 2015 به بیش از 10 درصد رسیده است. اکنون در چنین شرایطی که فرانسه به شدت با معضل بیکاری روبرو است، سایۀ حملات تروریستی می تواند مشکل را دوچندان کند.
جمعۀ خونین پاریس و اقتصاد ایران
اما بررسی اتفاقات تروریستی که در گذشته رخ داده است، خصوصاً در اروپا، این تاثیرات عموماً کوتاه مدت بوده است، بنابراین هر چند این روزها شرایط اقتصادی در اروپا بسیار مستعد بروز بحران است، اما به نظر می رسد که به زودی تاثیرات منقی این اتفاقات محو شود و اقتصاد اروپا در بلند مدت از این اتفاق آسیب جدی نبیند. با این اوصاف فارغ از تاثیرات سیاسی عملیات تروریستی بر روابط ایران و فرانسه، بد نیست نگاهی به نقش این اتفاقات بر اقتصاد کشورمان بپردازیم.
نگاهی به آمار واردات و صادرات ایران در سال 1394 (براساس اطلاعات اتاق بازرگانی ایران) جداول و نمودارهای زیر را ر اختیار ما می گذارد، که به سادگی می توان از آنها دریافت که فرانسه از شرکای تجاری مهم ایران نیست. در جدول بزرگترین مقاصد صادراتی ایران، کشور فرانسه در رتبه 53 قرار گرفته است و میزان صادرات به فرانسه در مقایسه با چین که رتبه 1 را دارد، کمتر از 1% است ! همچنین در جدول واردات کشور فرانسه رتبه 10 را دارد که در مقایسه با چین که بزرگترین شریک تجاری ایران محسوب می شود میزان واردات کمتر از 7% است. بدین ترتیب، فرانسه خریدار محصولات ایرانی نیست، و ارز آوری برای اقتصاد ایران ندارد. وقتی به اقلام واراتی از فرانسه نگاه کنیم، مشخص می گردد، که بخش قابل توجهی از آن در صنعت خودرو بوده است. به هر شکل به نظر می رسد، اتفاقات اخیر نتواند تاثیر محسوسی بر اقتصاد ملی ایران بگذارد.

نگاه اقتصادی مدیریتی به حادثه 13 نوامبر پاریس

 

نگاه اقتصادی مدیریتی به حادثه 13 نوامبر پاریس

 

 

 از: گروه پژوهش و تحلیل روابط عمومی مدرسه عالی کسب و کار ماهان

کد خبر: 176488003 | تاریخ:1394/9/16مطالب مرتبط


انتشارات ماهان به عنوان بخشی ازمدرسه کسب وکار ماهان،در تالیف کتابهای مدیریتی، MBA و آمادگی دکتری فعالیت دارد.

پیام بگذارید

کد بالا را در کادر وارد نمایید :