مدیران پر استرس

استرس عموما دارای یک مفهوم منفی است زیرا استرس چیزی است که ما آن را کمتر طلب می کنیم و یا می خواهیم از آن دور باشیم. در واقع استرس می تواند در برخی موارد چیز خوبی نیز باشد اما موضوع پیچیده در مورد استرس این است که یک خط نازک میان این دوحالت قرار دارد که در یک حالت استرس به شما انگیزه می دهد و شما را توانمند می کند و در مقابل استرس بیش از حد باعث می شود که شما احساس درهم شکستگی،خستگی و ناتوانی کنید. من می توانم بگویم که ترفند بزرگی که استرس برای بیشتر ما اجرا می کند این است که به صورت آرام، مخفیانه و اما مطمئن و تاثیر گذار و حتی گاهی مواقع بدون آنکه ما متوجه اثرات ناگهانی آن شویم، بر ما وارد می شود.

چگونه متوجه خواهید شد که آیا «حساس» شده اید و یا تحت تاثیر استرس قرار گرفته اید؟


اغلب ما سعی می کنیم که خود را به انجام شغل دشوار، فعالیت های روزانه – شغل، خانواده، کارهای خانه، زمان شخصی- و همچنین دستیابی به اهداف مجبورکنیم، تمامی این ها تعهداتی (لذت ها) هستند که ما سعی داریم آنها را به زور به زندگی خود وارد کنیم. این فرآیند به ویژه برای افرادی با دستاورد های بالا صادق است، کسانی که به سبک کار کردن زندگی می کنند. در واقع، افراد با دستاوردهای بالا به احتمال زیاد از مفهوم منفی استرس آسیب می بینند به علت اینکه آنها برخی مواقع فعالیت های زیادی را انجام می دهند و گاهی متوجه زمانی را که صرف آن کار می کنند نیستند (برای مثال رسم خط و یا اینکه چه زمانی و چگونه از کلمه نه استفاده کنند). اینجا جایی است که استرس ممکن است به استرس مزمن تبدیل شود زیرا فرد این سبک زندگی پراسترس را برای مدت زمان زیادی، حتی سالها با خود به همراه داشته و نشانه های استرس منفی را نادیده می گرفته است.
در اینجا یک لیست طولانی از شاخص های استرس وجود دارد اما از دیدگاه من نشانه های اولیه ی استرس منفی که بر شما تاثیر گذار است شامل: خواب کم یا الگوهای خواب غیرمعمول، هر نوع درد مکرر بدنی (بدون سابقه ی آسیب و یا دلایل پزشکی) و پریشانی های احساسی می شود. هنگامی که استرس بر احساسات شما تاثیر گذاشت (مانند ناراحتی، عصبانیت، خشم، کج خلقی) عموما نشانه ی وجود استرس در شما و پیشرفت آن است. قبل از آنکه ذهن شما «درک» کند که شما استرس دارید، بدن فیزیکی شما، شما را از طریق علائم فیزیکی (مانند اختلالات خواب، سردرد، معده درد، خستگی، سرماخوردگی و یا آنفولانزا) آگاه می کند. با این حال بسیاری از ما این علائم فیزیکی را نادیده می گیریم و یا از آنها به وسیله ی داروها، کافئین و یا الکل جلوگیری می کنیم. این بدین معنی است که بیشتر مردم میزان استرس بالای خود را تا زمانی که اختلالات عاطفی در آنها شکل بگیرد، متوجه نمی شوند.

هیچ گاه دیر نیست که یک بار و برای همیشه استرس خود را کنار بگذارید

اگر شما دچار تنش شدید هستید و یا علایم استرس مزمن به تازگی در شما شروع شده است این مقاله شامل مواردی است که باعث می شود شما بتواند چالش های زندگی را مدیریت کرده و مانع درهم شکستگی خود شوید:
• یاد بگیرید که نه بگویید
• یاد بگیرید که به خاطر نه گفتن احساس شرم نکنید.
• به خود کمی استراحت دهید. شما مجبور نیستید برای تمامی اوقات کامل و بی عیب باشید.
• به خود اجازه دهید که اشتباهاتی داشته باشید و یا فعالیتی را آغاز کنید که در یادگیری آن خوب نیسیتید و اشتباهات خود را با حس شوخ طبیعی بپذیرید
• یادبگیرید که خودتان را بخندانید
• چیزهایی را پیدا کنید که هر روز به خاطر آنها از خود سپاس گزار باشید و با صدای بلند بگویی « از خودم ممنونم برای ....»
• اگر از مدیتیشن لذت می برید و یا خیر؛ روزی حداقل ۵ دقیقه وقت بگذارید تا به صورت عمیق از بینی نفس بکشید و از دهان آن را خارج کنید.
• در صورت وجود آب و هوای مساعد روزی ۱۵ دقیقه دست ها و پاهای خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید.
• از توضیح تصمیمات و اقدامات خود برای دیگران اجتناب نمایید.
و در آخر اما مهمترین نکته ...
• با خودتان مهربان باشید و از انتقاد کردن خود دست بردارید. اگر شما فردی با دستاوردهای بالا هستید و یا در معرض استرس هستید؛ خود را همانگونه که هستید بپذیرید. ویژگی های منحصر به فرد و ويژه ی شما اهداف بسیار خوبی را برای شما فراهم می کند. با آگاهی اندک از استرس و ایجاد تعادل در زندگی خود؛ شما می توانید قابلیت ها و توانایی های خود را بهبود ببخشید؛ کار موثرتری داشته باشید و لذت بیشتری از زندگی خود کسب کنید.نظر شما

کد بالا را در کادر وارد نمایید :

         

نظر کاربران