گزارش سومین برنامه Movie Night با فیلم Up in the air
 

  دغدغه مدیران در چگونگی خاتمه همکاری با کارمندان

 

Movie Night یا شب فیلم یکی از برنامه های تفریحی-تحلیلی کارآمد باشگاه کسب و کار ماهان در راستای تحقق ارتقای سطح مدیریت کسب و کار است .

استاد و منتقد ، دانشپذیر و فارغ التحصیل ، مدیر و صاحب کسب و کار ، همگی دور هم جمع میشوند تا ساعاتی خوش را به دیدن فیلم سپری کنند و لذت ببرند . نکته جالب اینجاست که این لذت و دورهمی به همین جا ختم نمیشود و این تازه اول کار است . جالبترین بخش، نقد و بررسی و واکاوی چالش های مدیریتی و کسب و کار متناسب با موضوع فیلم توسط تحلیلگران برجسته و حضار پس از اتمام نمایش فیلم است .

رشته مدیریت نیز از نگاه لنز دوربین کارگردانان و سینماگران دنیا بدور نبوده و سوژه فیلمنامه های زیادی شده است . انواع چالشهای مدیریتی چه فردی و چه سازمانی ، تداخل زندگی شخصی و احساسات مدیران با دغدغه های کاری آنها ، مدیریت بحران های اقتصادی و سیاسی و ده ها سوژه دیگر، نویسندگان بسیاری را دست به قلم کرده تا واقعیت های دنیای کسب و کار را در پرده سینما به چالش بکشند .

فیلم Up in the air که در فارسی با نام های (پا در هوا) یا (میان زمین و آسمان) شناخته شده است ، بی اغراق شاید بتوان گفت یکی از خاص ترین موضوعات در حوزه مدیریت کسب و کار را به چالش کشده است .

عصر چهارشنبه 5 تیر ماه  دورهم جمع شدیم تا این فیلم زیبا را با دیدی متفاوت تماشا کنیم و پس از تحلیل علمی جناب آقای دکتر صدقیانی فر ، نظرات و راهکارهای حضار را به چالش بکشیم تا علاوه بر لذت فیلم شاید راهکاری مناسب برای مدیریت بحران های مشابه در کسب و کار ها بیابیم .

از اخراج یا تعدیل نیرو بی شک بعنوان یکی از ناخوشایند ترین و پر حاشیه ترین اتفاقات کاری میتوان نام برد که در خوشبینانه ترین حالت کارمند را دچار مشکلات عدیده ای میکند، ولی بر خلاف ظاهر قضیه که گمان میرود اخراج یک کارمند هیچ تبعاتی برای کارفرما و کسب و کار ندارد ولی در واقعیت خالی از حاشیه و تبعات هم نیست .

 

داستان در مورد مردی است که شغل اش اخراج کارمندان از شرکت های گوناگون است. تخصص اصلی او اخراج این کارمندان به نحوی است که کمترین آسیب روانی را متحمل شوند. آشنایی و همراهی کاری او با خانمی که بیشتر از همکار به نوعی رقیب شغلی اوست و با روشی تند تر و بی رحمانه تر همان کار را انجام میدهد موضوع اصلی فیلمنامه است .

شاید اگر بخواهیم موضوع فیلم را در یک جمله خلاصه بکنیم بتوانیم بگوییم این فیلم "چالشی است بر تاثیر روابط انسانی بر منابع انسانی ."

در این فیلم جایگاه شغل در زندگی افراد و تأثیری که شغل در نوع نگرش فرد به خود و همچنین زندگی شخصی ا ش دارد مورد توجه است. فردی که وظیفه انتقال خبر اخراج را به کارمند بر عهده دارد باید بتواند در وهله اول همه جنبه های مثبت و منفی این کار را به درستی بشناسد و سپس جلسه اخراج را به نحوی رهبری کند که کمترین میزان آسیب به فرد اخراج شده وارد گردد. در بخشی از این فیلم با دیالوگی تأثیرگذار به این مهم اشاره می شود: "ما اینجاییم تا جهنم را قابل تحمل کنیم، روح های زخمی را از رودخانه وحشت عبور بدهیم، تا جایی که امید کم کم پدیدار شود و بعد قایق را متوقف کنیم، آنها را بیندازیم در آب و مجبورشان کنیم که شنا کنند".

اخراج را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد؛ یک اخراج به دلیل تعدیل نیرو و دیگر اخراج به علت عدم کارکرد درست فرد. در دسته اول مدیران یک سازمان علی رغم میل باطنی شان به دلایل مختلفی من جمله کمبود درآمد، عدم بازدهی، ورشکستگی و ... تصمیم به تعدیل بخشی از نیروی کار خود می گیرند. در دسته دوم مدیران به علت عدم کارایی یک فرد در بخشی از سازمان تصمیم به جایگزینی وی می گیرند. در هر دو این دسته بندی ها توجه به نحوه برخورد با فرد اخراج شده بسیار حائز اهمیت است.

نهایتا در فیلم سازمان به نوعی با شکست در جایگزینی روابط انسانی با تکنولوژی مواجه میشود و مجبور به بازگشت به روابط انسانی در مدیریت منابع انسانی میگردد . بازگشتی که با هزینه ای سنگین و به قیمت جان یک کارمند اخراجی تمام میشود . ولی واقعیت این است که این خسارات بسیار بالاتر و بیشتر از این نیز میتواند باشد و هر دو طرف این تصمیم میتوانند به شدت آسیب ببینند .

در خاتمه ، با یک جمع بندی کلی و با بازگشت به اصل و اهمیت استفاده از روابط انسانی در منابع انسانی در چالش بزرگ خاتمه دادن به همکاری بین کارمند و سازمان میتوان به سه نکته برجسته که در فیلم به وضوح دیده میشد اشاره کرد

1. زمانی که تصمیم به اخراج یک فرد از سازمان گرفته می شود باید جلسه-ای خصوصی با خود فرد ترتیب داده شود و در نهایت احترام و ادب خبر اخراج به وی منتقل شود. مدیر جلسه باید بتواند آینده ای روشن در پیش روی فرد ترسیم کند و تلاش نماید با ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری در فرد، توانایی های وی را برشمارد و موقعیت کنونی فرد را مقطعی و پله ای به سوی موفقیت در آینده برای وی بداند. به طور مثال در این فیلم بارها این جمله تکرار می شود که "موقعیتی که الان شما در آن قرار دارید درست موقعیتی است که افراد بسیار موفق در گذشته تجربه کرده اند" آنها با این کار می توانند امید و انگیزه را در فرد برای ادامه مسیر شغلی در حوزه ای دیگر به وجود آورند.

2. نکته دیگری که باید بدان اشاره کرد، در نظر گرفتن موقعیت روحی و روانی فرد در زمان شنیدن خبر اخراج شدنش است. مدیر جلسه باید بتواند در حالی که موقعیت کنونی فرد را درک می کند، رفتاری شایسته و مقتدرانه داشته باشد. فرد اخراج شده بعد شنیدن خبر اتمام کارش در سازمان به لحاظ روحی به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است واکنش های عصبی و تندی را از خود بروز دهد. مدیر باید در قدم اول با سکوت فرصت دهند تا فرد به لحاظ روانی به ثبات برسد و بعد تلاش کند تا راه حلی مناسب پیش روی او قرار دهد. همچنین حفظ قدرت عمل و اقتدار در مدیریت این جلسه حائز اهمیت است. چرا که برخی افراد ممکن است با ایجاد حس ترحم و یا حتی تهدید سعی کنند تا نظر مدیر را نسبت به اخراج خود تغییر دهند. دیالوگ قابل توجه مربوط به این بخش در فیلم زمانی است که فرد مسئول اخراج به همکارش می گوید: "ما با مردم در شکننده ترین وضعیتشان رو به رو می شویم و آنها را آواره می کنیم. یادت باشد معذرت خواهی نکن و بهشان نگو که این کار چقدر برایت سخت است. امروز یکی از سخت ترین روزهای زندگی شان است، چیزی که ما حس می کنیم اصلا قابل قیاس نیست".

3. نکته مهم دیگر پشتیبانی از فرد اخراج شده تا مدتی بعد از ترک سازمان است. همانطور که در فیلم مشاهده می شود در انتهای جلسه پاکتی به افراد داده می شود که در آن استراتژی هایی برای حمایت از فرد اخراج شده تدوین شده است. در واقع نکته مهم این است که سازمان ها نباید فرد را بعد از اخراج رها کنند، بلکه باید برای آینده فرد خارج شده از سازمان برنامه ریزی و نیازسنجی دقیقی صورت گیرد. نیازهای مالی، بیمه درمانی، حمایت روحی و حتی کمک به فرد برای یافتن شغلی مناسب از راهکارهای مناسب برای پشتیبانی از فرد می باشند. به طور مثال در پاکت ذکر شده در فیلم سه ماه حقوق، شش ماه خدمات درمانی و یکسال خدمات کاریابی با استفاده از هزینه های شرکت به افراد اخراج شده ارائه می شد. این کارها جدا از حمایت اخلاقی و انسانی از افراد اخراج شده می تواند اقتدار و توانمندی سازمان را ارتقا بخشد. در نهایت می توان گفت که موضوع اخراج بخشی گریزناپذیر از مدیریت هر سازمانی است. کاری به غایت دشوار و آسیب زننده. اما می توان با شناخت درست از موقعیت و به کارگیری متدهای روانشناختی مناسب این وضعیت را مدیریت کرد تا در نهایت منجر به افزایش منافع فرد و سازمان شود.

.

 

گزارش تصویری

movienight
movienight

movienight
movienight

 مطالب مرتبط


رزومه آقای حامد ابقا | از اساتید دوره MBA مدرسه عالی کسب و کار ماهان

پیام بگذارید

کد بالا را در کادر وارد نمایید :