فیلم Her ، هنر ارتباط موثر

فیلم Her (او)، برنامه این هفته Movie Night در باشگاه کسب و کار ماهان

 

 

فیلم her هنر ارتباط موثر


 

 

 

فیلم her قاب تصویر تنهایی انسان معاصر است و نیاز او به برقراری یک ارتباط موثر با نوع انسان و یا شاید با ماهیتی به هوشمندی انسان.

 

آیا انسان‌ها بدون یکدیگر دوام می‌آورند؟ آیا شیوه‌های ارتباطی دنیای امروز نیاز انسان‌ها را پاسخ داده است؟ چرا با وجود پیشرفت شیوه‌های ارتباطی، انسانِ امروز تنهاتر از قبل است؟

 

 

Movie Night، یک همنشینی شبانه در باشگاه کسب و کار ماهان است. در این رویداد جذاب، علاقه‌مندان و فعالان حوزه کسب و کار ساعاتی را همراه هم به دیدن یکی از برترین فیلم‌های دنیا می‌نشینند. در هر برنامه Movie Night، یکی از متخصصان حوزه مورد بحث، به عنوان تحلیلگر فیلم، میزبان برنامه می‌شود.

در پایان پخش هر فیلم، شرکت کنندگان همراه با تحلیلگر حاضر در نشست، به نقد و بررسی ابعاد مختلف فیلم میپردازند.

 

 

فیلم Her، ساخته اسپایک جونز و اثر ماندگار سینمای دنیا، موضوع برنامه این هفته باشگاه کسب و کار ماهان بود. اباذر یزدان پناه، روانشناس بالینی، تحلیلگر و میزبان برنامه Movie Night همراه با اعضای باشگاه کسب و کار ماهان و مهمانان حاضر در سالن، به نقد و بررسی فیلم Her پرداختند. آنچه در ادامه می‌خوانیم، گزیده‌ای از مباحث مورد بحث در نشست اخیر است.

 

 

فیلم Her در حوزه ارتباطات (Communication) به ما چه می‌آموزد؟

 

 

فیلم Her ، نمایش تئوری روابط انسانی

 

فیلم Her محصول سال 2013 سینما آمریکا است. از زمان ساخت و اکران فیلم هر تا به امروز، نقدها و بررسی‌های فراوانی حول ابعاد مختلف آن شکل گرفته است. از مفاهیم انسانی فیلم تا نمایش تکنولوژی آینده و تاثیر آن بر زندگی انسان‌ها، همه به نحوی مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.

اما آنچه این بار در برنامه Movie Night باشگاه کسب و کار ماهان به آن پرداخته می‌شود، موضوع ارتباطات انسانی، هنر ارتباط موثر و مقوله Communication در تمامی ابعاد آن است.

 

چطور میتوان از مفاهیم موجود در فیلم Her درس ارتباطات گرفت؟ چطور "سامانتا" یک نرم افزار و هوش مصنوعی به ما می‌آموزد که با نوع انسان، ارتباط برقرار کنیم؟ ارتباط موثر با انسان‌ها چه تاثیری بر کسب و کار ما خواهد داشت؟ پایان فیلم her برای ما چه پیامی دارد؟

 

اباذر یزدان پناه، روانشناس بالینی اینگونه می‌گوید که: "ارتباطات، فصل اول و آخر انسانیت است!".

 

در یک پژوهش در سال 2009، محققان ژاپنی دو گروه از افراد تحت درمان را در یک مرکز درمانی مورد مطالعه قرار دادند. گروه اول توسط ربات‌هایی با برنامه ریزی دقیق پرستاری می‌شدند و گروه دوم توسط انسان‌ها.

به جز نوع پرستارها هیچ تفاوتی در شیوه درمانی دو گروه نبود. آنچه در پایان مشاهده شد این بود که گروهی که با نوع پرستار انسانی در تماس بود، بسیار سریع‌تر از افراد تحت مراقبت ربات‌ها، درمان شدند.

چه چیز در ارتباط انسانی وجود دارد که آن را از ارتباط‌ات دیگر متمایز میکند؟ سامانتا، کاراکتر نرم‌افزاری فیلم Her ، پاسخ را به ما میگوید!

 

 

 

تحلیل روانشناسی فیلم her

 

 

ایجاد یک رابطه اثرگذار

 

سامانتا، کاراکتر زن فیلم هر، یک نرم افزار و هوش مصنوعی است. آنچه ذهن مخاطب را در تماشای فیلم Her به خود مشغول می‌کند این است که در این فیلم، ارتباط با یک نرم افزار توانسته خلاء ارتباطاتی تئودور، کاراکتر اصلی فیلم را پر کند.

اباذر یزدان پناه، تحلیل گر برنامه Movie Night این تناقض را با بیان اصول ارتباط موثر، اینگونه تحلیل میکند که:

 

سامانتا، هنر ارتباط موثر را به خوبی به نمایش میگذارد. همان چیزی که در تمام روابط اعم از روابط دو نفره و یا روابط کاری میتواند انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک کند:

 

Attention، توجه به طرف مقابل

 

توجه، زیربنای ایجاد یک ارتباط موثر است و میتواند نوعی از نوازش را در طرف مقابل ایجاد کند. همان طور که میبینیم در این فیلم توجه سامانتا به تئودور پا را از دنیای نرم افزاری فراتر گذاشته و شکلی انسانی به رابطه آن دو میدهد. همین توجه است که زیربنای ارتباطی را ایجاد میکند که در آن کاراکتر مرد فیلم دل به ماهیتی نرم افزاری می‌دهد.

 

رد پای تاثیر توجه را در بسیاری از روابط انسانی خود در طول روز میبینیم. زمانی که رئیس ما تلاش ما را میبیند و به زبان می‌آورد. زمانی که همکار ما لباس جدیدمان را تحسین میکند. زمانی که مشتری رضایت خود را از عملکرد ما ابراز میکند.

 

توجه، انسان را درگیر خود میکند.

شاید ما حتی چیزی از جنس توجه سامانتا را نیز تجربه کرده باشیم. خیلی از ما در انتخاب نرم افزارهای گوشی خود، اپلیکیشنی را انتخاب میکنیم که بیشتر هوای ما را دارد! انگار که توقعات دنیای انسانی به دنیایی کسب و کار و ارتباط ما با محصولات و برندها هم پا گذاشته است.

اپلیکیشنی را برای شمارش کالری ترجیح میدهم که به من یاداوری کند ناهارم را بخورم...تاکسی آنلاینی را انتخاب میکنم که مقصد همیشگی من را بشناسد و ذخیره کند...

 

 

Respect، احترام

 

پس از مقوله توجه، احترام شاخصه بعدی در روابط انسانی است. افراد به دنبال جلب احترامند و از دریافت احترام احساس خشنودی می‌کنند. آنچه در فیلم Her سامانتا را از یک نرم‌افزار متمایز میکند حسی از احترام و بزرگداشت است که او به تئودور القا می‌کند.

رد تاثیر احترام را در امور روزمره خود میتوانیم به راحتی دنبال کنیم.

ما به دنبال محیط کاریی هستیم که در آن احترام بیشتری داریم. ما مشتری و یا کارفرمایی را ترجیح میدهیم که ما را محترم میشمرد. ما برندی را انتخاب میکنیم که به مصرف کننده خود احترام میگذارد.

 

 

Confirm، تایید

 

از جمله مهارت‌های ارتباطی، تایید کردن افراد در جهت بهبود روابط است. آنچه سامانتا در برخورد با تئودور رعایت می‌کرد. تایید تئودور در گفتمان، تایید دیدگاه‌ها، صحبت‌ها و پاسخ مناسب به هر کدام، سامانتا را به دنیای روابط انسانی نزدیک و ارتباط او را با تئودور تقویت میکرد.

در مهارت‌های ارتباطی میتوانیم حتی نظر مخالف خود را با یک تایید ابتدایی بیان کنیم. این تایید مخاطب را به ما نزدیک کرده و پذیرش نظر مخالف را ساده تر می‌سازد.

 

 

Caring، مراقبت

 

نوع انسان به دنبال نوازش کردن و نوازش گرفتن است. در جریان فیلم Her میبینیم که سامانتا نگران تئودور است که مبادا گرسنه بماند..مبادا سردش باشد...سامانتا به احساسی که از صدای تئودور دریافت میکند توجه دارد و برای او مهم است که آیا خوشحال یا ناراحت است...

اگر انسان احساس کند که برای طرف مقابل اهمیتی ندارد، زنجیره ارتباط گسسته میشود.

وقتی در محیط کاری به نیروی انسانی، خواست‌ها، ارزش‌ها و نیازمندی‌هایش توجه نشود، ارتباط آن‌ها با کاری که انجام میدهند گسسته شده و فرآیندها دچار مشکل می‌شوند.

 

 

هیجان و خلاقیت

 

هر چقدر هم یک ارتباط ساختار درستی را دنبال کند، به محض اینکه دچار یکنواختی و کسالت شود در معرض گسست قرار خواهد گرفت. در فیلم Her میبینیم که چطور سامانتا کودک درون تئودور را فرا میخواند، چطور تئودور را به دیدن دنیا، تجربه‌های جدید، شادی، تجربه هیجان دعوت میکند. میبینیم که چطور دریچه‌های کاری تازه‌ای را به روی او می‌گشاید و زندگی تئودور را هر روز با جریان جذاب و تازه‌ای مواجه میکند.

 

هیجان و خلاقیت جان تازه‌ای به روابط انسانی می‌دهند. کارمندی که هر روز، کاری تکراری را انجام می‌دهد، ارتباط احساسی خود با شغلش را از دست می‌دهد. برندی که هیچ نوآوری در ارائه خدمات و محصولاتش ندارد، در بازار رقابت دچار چالش می‌شود.

 

خلاقیت و هیجانی که امروز در بسیاری از کمپین‌های تبلیغات و مارکتینگ می‌بینیم همین بخش از روابط انسانی را هدف قرار داده است.

 

 

تحلیل فیلم Her، تحلیل روابط انسانی

 

فیلم Her، موضوع این هفته برنامه Movie Night باشگاه کسب و کار ماهان بود. یکی از دلایل انتخاب فیلم Her، نگاه تخصصی و روانشناختی اسپایک جونز به مقوله روابط انسانی است.

لازمه برقراری روابط موثر، آشنایی و کسب مهارت در زمینه اصول ارتباطات انسانی است. آنچه در بالا به آن اشاره شد، بخشی از مباحثی است که در جلسه تحلیلی اعضای باشگاه با اباذر یزدان پناه، روانشناس بالینی مورد بررسی قرار گرفت.

 

باشگاه کسب و کار ماهان، یک شب را در ماه به تحلیل و بررسی فیلمهای برتر دنیا از نگاه فردی و اجتماعی اختصاص میدهد.

به گفته اباذر یزدان پناه، رویکرد این نشستها دقیقا از جنس همان روابط انسانی است! نشست هایی که در آن افراد به صورت فعال به بحث و تبادل نظر میپردازند و ساعاتی را دور از فضای کاری، مهارتهای فردی و حرفه‌ای خود را به شیوه‌ای عملی ارتقا میدهد.

 

 

 

 

 

 

 

از دیالوگ های ماندگار فیلم her (فیلم او): یه مرد باهوش، از دشمنش نصیبی میبره که یه احمق از دوستش نمیبره!

 

 

 

برای شرکت در برنامه‌های بعدی باشگاه کسب و کار ماهان، رویدادهای باشگاه را از سایت ماهان دنبال کنید.مطالب مرتبط


چرا باید مذاکره را جدی گرفت؟ | چگونه با مذاکره باید موفق شد؟ | مروری بر اصول پیش مذاکره

پیام بگذارید

کد بالا را در کادر وارد نمایید :