مقالات ماهان | کرونا ویروس و هشت سؤالی که کارفرمایان باید پاسخ آن را بدانند

کرونا ویروس و پاسخ هشت سؤالی که کارفرمایان باید بدانند

پیشنهاد مجله کسب‌وکار هاروارد به شرکت‌ها در جنگ با کرونا

 

کرونا ویروس و هشت سؤالی که کارفرمایان باید پاسخ آن را بدانند

ظهور ویروس کرونا طی چندین ماه اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده، اکثر کشورهای دنیا را درگیر و به تیتر اول اخبار دنیا تبدیل شده است. اکنون همه‌گیر شدن ویروس کرونا بر اقتصاد دنیا سایه انداخته و دولت‌ها را به تکاپو انداخته تا از مختل شدن فعالیت‌های اقتصادی جلوگیری کنند.
ارائه بسته‌های متنوع حمایتی، کاهش و یا به تعویق انداختن مالیات‌ها، کاهش نرخ بهره، افزایش همبستگی بین مردم و کسب‌وکارها و نیز اطلاع‌رسانی و افزایش سطح آگاهی‌ها ازاین‌دست اقدامات بوده است. آنچه در این برهه حساس زمانی می‌تواند کسب‌وکارها را سرپا نگه داشته و ضرر و زیان‌های بالقوه را به حداقل برساند اخذ تصمیمات درست و به‌موقع است که خود مستلزم داشتن دانش کافی و اطلاعات درست است.

تیم تحریریه مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان در راستای افزایش سطح دانش و اطلاعات لازم برای کسب‌وکارها، آخرین مقالات مجله کسب‌وکار هاروارد (لینک مقالات مجله کسب و کار هاروارد) را ترجمه می‌کند. مقاله حاضر که چهارمین مطلب منتشر شده در ارتباط با ویروس کرونا و فضای کسب و کارها است مهم‌ترین اقداماتی که کارفرمایان در مقابله با کروناویروس باید در نظر داشته باشند را در قالب هشت نکته مهم تشریح کرده که در ادامه ارائه شده است.

 

1-    چگونه می‌توانیم در محل کار به بهترین نحو از کارمندان مقابل کرونا ویروس محافظت کنیم؟

تحقیقات نشان می‌دهد کرونا ویروس كه باعث بیماری Covid-19 می‌شود از طریق سرفه و عطسه و ترشحات تنفسی به‌راحتی گسترش می‌یابد. ممکن است با لمس کردن یک سطح یا شیء آلوده و سپس لمس کردن بینی یا دهان، به این ویروس آلوده شوید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به کارمندان توصیه می‌کند:

 

الف) در صورت بروز علائم تنفسی (سرفه‌، عطسه، تنگی نفس) و/ یا دمای بدن بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد در خانه بمانند

ب) در صورت بروز این علائم در محل کار، لازم است کار را ترک کنند

ج) در زمان سرفه و عطسه دهان و بینی را با دستمال، آرنج یا شانه (نه دست‌های لخت) بپوشانند

د) دست‌ها را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویند و یا از ضدعفونی‌کننده دست حاوی الکل استفاده کنند

باید افزود که پرهیز از دست دادن - اگرچه ممکن است در بعضی مواقع ناخوشایند باشد- به‌طور کامل برای کاهش خطر شیوع عفونت، امری معقول است. این مسئله به‌ویژه در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها بسیار ضروری است.

ازآنجایی‌که شستشوی دست‌ها یکی از مؤثرترین ابزارهای دفاعی است، کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان به امکانات مناسب برای شستشوی دست‌‌ها همانند صابون و دستمال‌کاغذی دسترسی دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خشک کردن دست با حوله کاغذی نسبت به دست خشک‌کن‌های برقی احتمال ابتلا به ویروس را بیشتر کاهش می‌دهد. ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی الکل و دستمال‌های مرطوب کننده باید در سرتاسر محل کار توزیع شوند و تمام سطوح - مانند میزهای کار- که مرتباً لمس می‌شوند باید به‌طور مرتب تمیز شوند. نیازی نیست که شرکت‌ها -مگر آنهایی که خدمات درمانی ارائه ‌می‌دهند- ماسک‌های صورت را برای کارکنانشان انبار کنند، چراکه در حال حاضر با کمبود ماسک روبرو هستیم لذا استفاده از آن برای افراد سالم توصیه نمی‌شود.

2-    چه زمانی باید کارکنان  یا مشتریان را از فضای کاری دور  کنیم؟

همان‌طور که گفته شد کارکنان در صورت بروز علائم عفونی کروناویروس باید در خانه بمانند یا به خانه بروند؛ اما کارمندان وفادار و علاقه‌مند به کار معمولاً در مقابل گرفتن مرخصی استعلاجی مقاومت می‌کنند و این امر ممکن است باعث ایجاد آلودگی در دیگران شود. با توجه به تهدیدی که این پاندمی ایجاد می‌کند، مدیران نباید از فرستادن کارمندان با علائم Covid-19 به خانه کوتاهی کنند. به همین ترتیب، کارمندان یا مشتریانی که دارای علائم هستند و یا در معرض خطر ابتلا به Covid-19 قرار دارند باید از سایر کارمندان جدا شده و با تمهیدات لازم، به آنها در ترک محل کار و دریافت خدمات پزشکی مناسب کمک شود. ضمناً این افراد باید کمترین میزان حضور در اماکن عمومی را داشته باشند.  به‌عنوان‌مثال، باید از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده نکنند و در حالت ایده‌آل لازم است چندین متر از دیگران فاصله بگیرند مگر اینکه ماسک زده باشند.

اگر Covid-19 در جامعه شایع شود، شرکت‌ها می‌توانند درجه حرارت بدن کارمندان و مشتریان را قبل از ورود به محل شرکت با استفاده از اسکنرهای حرارتی دستی بررسی کرده و از حضور کارکنان یا مشتریانی که دمای بدن بیش از 38 درجه سانتی‌گراد دارند، جلوگیری کنند. باید در نظر داشت که اندازه‌گیری درجه حرارت، روش مناسبی برای ارزیابی ریسک آلودگی به این ویروس نیست زیرا ممکن است برخی افراد مبتلا به این ویروس باشند ولی تب نداشته باشند و یا افرادی که تب بالایی دارند به این ویروس آلوده نباشند؛ بنابراین، درجه حرارت بالا همراه با علائم تنفسی بهترین شاخص عفونت احتمالی است.
سازمان‌های بهداشت عمومی توصیه می‌کنند که شرکت‌ها به مدت 14 روز از ورود کارمندان و یا مشتریان با احتمال ریسک متوسط یا پرخطر به محیط کاری جلوگیری کنند.

 

کرونا ویروس و هشت سؤالی که کارفرمایان باید پاسخ آن را بدانند

 

3-    آیا در مواردی که کارمندان از ورود به محیط کار منع شده‌اند یا کار تعطیل‌شده، باید در سیاست‌های حقوق و پاداش تجدیدنظر کنیم؟

احتمال اینکه تعداد زیادی از کارمندان به دلیل بیمار بودن قادر به کار نباشند، به این معنی است که شرکت‌ها باید اکنون سیاست‌های مرخصی خود را بررسی کنند. سیاست‌هایی که به کارکنان اطمینان می‌دهد که جریمه نمی‌شوند و قادر هستند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند که این امر خود ابزار مهمی در تشویق خود اظهاری  آلودگی و کاهش احتمال ابتلا به بیماری است.

اکثر شرکت‌ها Covid-19 را در سیاست‌های خود منظور می‌کنند. بااین‌وجود، محرومیت از محل کار ممکن است تحت پوشش بسیاری از سیاست‌های حوزه سلامت قرار نگیرد و غیبت طولانی‌مدت می‌تواند بیشتر از مرخصی استعلاجی تعریف شده باشد. نظرسنجی مجله کسب‌وکار هاروارد نشان داد که بیش از 90 درصد کارفرمایان در چین حقوق کارکنانشان را به‌طور کامل پرداخت کرده‌اند و کارکنان از مزایای کامل در طول زمان تعطیلی استفاده می‌کنند. شرکت‌ها باید سیاست‌های روشنی را در این مورد اعلام کنند و در این مورد با کارمندان صحبت کنند. اکثر شرکت‌ها تا جایی که از نظر مالی امکان‌پذیر باشد تمایل دارند از نیروی کارشان حمایت کنند.

4-    آیا توانایی کارکنان برای دورکاری را به حداکثر رسانیده‌ایم؟

درحالی‌که بسیاری از مشاغل (خرده‌فروشی، تولید، مراقبت‌های بهداشتی) نیاز به حضور فیزیکی افراد دارند، برخی کارها ازجمله جلسات که امکان در معرض قرار گیری به ویروس را افزایش می‌دهند می‌تواند از راه دور انجام شوند. به‌عنوان‌مثال، ویدئو کنفرانس گزینه مناسبی برای جلسات است. از حدود 60 درصدِ کارفرمایانی که موردبررسی قرار داده‌ایم، 46 درصد آنها گفته‌اند که امکان دورکاری را برای کارمندان فراهم کرده‌اند و 13 درصد دیگر نیز در نظر دارند تا این امکان را برای کارمندان فراهم کنند.

5-    آیا در شرایط حاضر سیستمی قابل‌اعتماد برای ارتباط مستمر با کارکنان داریم؟

شایعات خطرناک و ترس کارکنان  می‌تواند به همان سرعتی که ویروس گسترش می‌یابد گسترش یابد . سازمان‌ها باید با تمام کارکنان –حتی با آنهایی که در محل کار حضور ندارند- در خصوص هماهنگی‌های معمول در ارتباط باشند. با آنها در مورد جدیدترین اخبار صحبت کنند، اطلاعات لازم را در خصوص بیماری و علائم آن ارائه دهند و سیاست‌ها و تصمیمات سازمان در خصوص دورکاری را به آنها ابلاغ کنند و مشخص کنند که تحت چه شرایطی کارکنان می‌توانند به محل کار برگردند.  موارد گفته شده بر عهده تیم مدیریت بحران شرکت است. این تیم باید با مدیریت صحیح اوضاع، از تبادل اطلاعات ضدونقیض توسط مدیران مختلف جلوگیری کند.

6-     آیا باید سیاست‌ها در مورد سفرهای تجاری داخلی و بین‌المللی را بازنگری کنیم؟

محدود کردن مسافرت شغلی کارمندان به مناطقی که Covid-19 در آن شایع است الزامی است. شرکت‌ها باید اعلامیه‌های بهداشت مسافرتی و مشاوره سفر وزارت امور خارجه را پیگیری کرده تا مشخص کنند که چه سفرهای تجاری باید لغو یا به تعویق بیفتد.
درصورتی‌که کارکنان احساس ناخوشی دارند لازم است مسافرت نکنند، زیرا اگر تب داشته باشند حتی اگر خطر قابل‌توجهی از آلودگی کروناویروس نداشته باشند، ممکن است در هنگام بازگشت از سفر با قرنطینه مواجه شوند.

7-     آیا باید کنفرانس‌ها یا جلسات برنامه‌ریزی‌شده را به تعویق بیندازیم یا لغو کنیم؟

بله. شواهد حاکی از آن است که حفظ فاصله با افراد می‌تواند سرعت شیوع را کاهش داده و سلامت و جان افراد را حفظ کند؛ بنابراین تا جای ممکن باید جلسات، رویدادها و کنفرانس‌ها کنسل شده و یا از حالت حضوری به آنلاین تغییر یابد.
اگر ناچار به برگزاری جلسه‌ای هستید، تعداد افراد حاضر را تا حد امکان کاهش داده و از افراد مسن‌تر و افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای بخواهید به‌صورت مجازی در جلسه حضور یابند. سعی کنید سالن کنفرانس یا اتاق جلسات به‌اندازه‌ای بزرگ باشد که افراد حداقل دو متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. به‌طور جد از دست دادن امتناع کرده و ملزومات بهداشتی برای شستشو و ضدعفونی کردن دست‌ها را فراهم کنید. اگر در خصوص تمهیدات و کارهایی که لازم است انجام دهید اطلاع کافی ندارید با مراکز بهداشتی منطقه خود تماس بگیرید.

8-    آیا مدیران میانی و سرپرست‌ها به‌اندازه کافی آموزش دیده‌اند؟

سرپرستان باید به اطلاعات مناسب (چه در خصوص بیماری و شیوه‌های مدیریت آن و چه در خصوص سیاست‌های سازمان) دسترسی داشته باشند و باید بدانند که با چه کسی در شرکت تماس بگیرند تا افراد در معرض قرار گرفته را گزارش کنند. سرپرستان یا سایر افراد تعیین شده در شرکت باید فوراً هرگونه مورد احتمال به آلودگی را به مقامات بهداشت عمومی محلی گزارش دهند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به اطلاعات تماس و آدرس مراکز سلامت و درمانی که در محدوده شما قرار دارد، دست یافت.

جدیت در برنامه‌ریزی در شرایط بحران‌های جهانی سلامت کمک می‌کند تا از کارمندان، مشتریان و کسب‌وکار خود محافظت کنیم.   باید در نظر داشت که برنامه‌ریزی به اندازه اجرای صحیح اهمیت دارد.  شرکت‌ها باید از وضعیت فعلی برای بهینه‌سازی برنامه‌های خود استفاده کنند. اقدام درست و صحیح صاحبان کسب‌وکار در مواجهه با شرایط کنونی، نه تنها می‌تواند جان افراد را نجات دهد بلکه اعتماد و اعتبار برند را در طولانی مدت میان کارکنان و مشتریان افزایش می‌دهد.

 

منبع و تاریخ انتشار: مجله کسب‌وکار هاروارد؛ اسفندماه 1398


مطالب مرتبط


همه گیری کرونا و تغییر در فضای کسب و کار | مجله کسب‌وکار هاروارد از چالش‌های دورکاری می‌گوید

پیام بگذارید

کد بالا را در کادر وارد نمایید :