بهروز فروتن

یک فنجان چای با طعم تجربه بنیانگذار شرکت بهروز

آیا از جایگاه روابط عمومی آگاهیم؟

 

یک فنجان چای با طعم تجربه؛ بهروز فروتن

 

جناب آقای بهروز فروتن بنیانگذار شرکت بهروز در روز دوشنبه 15 اردیبهشت مهمان برنامه یک فنجان چای با طعم تجربه بود؛ برنامه‌ای که با اجرای دکتر رضا یادگاری و به‌صورت لایو در اینستاگرام باشگاه کسب‌وکار ماهان برگزار شد. این برنامه بر سه محور نقش و اهمیت روابط عمومی، ضرورت و جایگاه نگاه علمی و بایدها و نبایدها برای موفقیت در دنیای کسب‌وکار که کارآفرینان و نقش‌آفرینان آینده لازم است در نظر داشته باشند، شکل گرفت. آنچه در ادامه آمده چکیده‌ای است از تجربیات آقای فروتن در برنامه یک فنجان چای با طعم تجربه که با هم می‌خوانیم.

کارآفرینان و نقش‌آفرینان

در دنیا پرمشغله امروز و در کنار دگرگونی فضای کاری ناشی از رشد تکنولوژی، شاید اینچنین به نظر آید که برای موفقیت و رسیدن به‌جایگاه دلخواه، کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی می‌تواند افراد را به آنچه می‌خواهند برساند. بهروز فروتن اما معتقد است همه به‌نوعی در حال کارآفرینی و نقش‌آفرینی هستند؛ برخی اثرگذاری کمتر و برخی تأثیرات بیشتری بر جای می‌گذارند چراکه همه از قدرت تفکر خود استفاده می‌کنند و توان و تلاش خود را به کار می‌گیرند. به اعتقاد فروتن «کسی می‌تواند کارآفرین باشد که قادر است اندیشه‌ای که دارد را به عمل تبدیل کند و به‌جای منتظر بودن برای فرصت، خود فرصت سازی کند.»


جایگاه روابط عمومی

آقای فروتن بر نقش روابط عمومی در موفقیت سازمان بسیار تاکید دارند: «شاید در گذشته اهمیت و جایگاه روابط عمومی در شرکت‌ها و سازمان‌ها به خوبی درک نشده بود. چنانکه اگر فرد بیکاری را می‌خواستند به کار گیرند پیشنهاد داده می‌شد که در بخش روابط عمومی مشغول به فعالیت شود. حال‌آنکه امروز اهمیت این موضوع بر همگان روشن است و از روابط عمومی به عنوان دریچه‌ی ارتباطی شرکت با جامعه و نیز دریچه ارتباطی جامعه با شرکت یاد می‌شود که تنها واقعیت موجود در دل جامعه را به شرکت منتقل می‌کند و این فرصت را برای مدیران فهیم فراهم می‌کند تا از خواست مردم مطلع شوند». جالب آن است که یکی از علل مهم موفقیت و رشد شرکت بهروز توانایی آن در بخش روابط عمومی بوده است.
فروتن معتقد است که موفقیت در مرحله اول به ثروت، تکنولوژی، قوانین شکل گرفته، روابط پیچیده اجتماعی و ... وابسته نیست؛ آنچه مسیر موفقیت را هموار می‌کند نگاه انسانی و مهارت برقراری ارتباط انسانی با مردم است. امری که بهروز فروتن از آن به عنوان رمز موفقیت خود یاد می‌کند و می‌گوید: «آنچه باعث موفقیت من شد؛ ثروت، موقعیت یا امتیاز خاصی نبود بلکه احترام به جامعه بود؛ احترامی که جامعه آن را نیز با احترام متقابل پاسخ داده و خواهد داد.

کیفیت جان تولید است

در صنایع مختلف کشور و دنیا بسیاری از فعالان به بازار وارد می‌شوند، پس از گذر زمان اما بسیاری از آنها از بازار خارج می‌شوند. به اعتقاد فروتن این عنصر «کیفیت» است که دلایل بسیاری از شکست‌ها را توضیح می‌دهد؛ کیفیت در اخلاق، کیفیت در تولید، کیفیت در ارتباطات اجتماعی، کیفیت در سیاست و ... است که تعیین کننده موفقیت یا شکست است. رعایت اصل کیفیت شاید مسیر رسیدن به موفقیت را طولانی کند اما حتما به موفقیتی پایدار ختم می‌شود.

آینده متعلق به چه کسانی است؟

آقای فروتن در ادامه اظهار داشتند که اتکا به داده‌ها و روش‌های علمی هزینه آزمون‌وخطا را کاهش داده و منجر به تصمیمات درست برای کسب‌وکارها می‌شود. اتکا به علم و استفاده از امکاناتی که ثمره آن است گذرگاه موفقیت را هموار می‌کند. علاوه بر این باید در نظر داشت که کنترل هیجان نیز نقش مهمی در این مسیر ایفا می‌کند. فعالیت‌هایی که تنها با هدف کوتاه‌مدت و صرف کسب سود دنبال می‌شوند چندان آینده روشنی نخواهند داشت. این موضوع در راستای همان عنصر کیفیت است که پیش‌تر از این مورد بحث قرار گرفت.

در نهایت کارآفرینان و نقش‌آفرینانی که در کشور فعالیت می‌کنند لازم است عاشق کاری که می‌کنند باشند. عشق به کار است که در قالب اعداد و قوانین خشک نمی‌گنجد و مسیر موفقیت را روشن می‌کند. توصیه آخر آقای بهروز فروتن که چکیده تجربیات چندین و چند سال ایشان است معطوف به تصمیمات کاملاً منطقی و به دور از احساس است؛ به عبارت دیگر هیجانی تصمیم نگرفتن و اعتماد بیش از اندازه که نشات گرفته از احساس باشد می‌تواند منجر به اشتباهاتی سنگین شود که لازم است از آن دوری جست.

برنامه‌های باشگاه کسب‌وکار ماهان

باشگاه کسب‌وکار ماهان در راستای رسالت همیشگی ماهان که افزایش سطح دانش کاربردی و ارتقای مهارت‌های فردی و مدیریتی بوده و هست برنامه‌های مختلفی را بدین منظور برگزار می‌کند. یک فنجان چای با طعم تجربه، استارتاپ گرایند، مووی نایت، برگزاری سمینارها، تولید پادکست‌های مدیریتی از جمله برنامه‌های این باشگاه هست که به‌صورت منظم برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای کسب آخرین اطلاعات و نیز شرکت در این برنامه‌ها می‌توانند به صفحه باشگاه کسب‌وکار ماهان (این لینک) مراجعه کنند.
مطالب مرتبط


چرا باید مذاکره را جدی گرفت؟ | چگونه با مذاکره باید موفق شد؟ | مروری بر اصول پیش مذاکره

پیام بگذارید

کد بالا را در کادر وارد نمایید :