سفر توسعه فردی را چگونه باید آغاز کرد؟

سفر توسعه فردی را چگونه باید آغاز کرد؟

نقشه راه توسعه فردی

 

 

سفر توسعه فردی را چگونه باید آغاز کرد؟ 

 

 

آیا تا به حال این فکر به ذهنتان خطور کرده که به اندازه کافی خوب زندگی نمی‌کنید و زندگی‌تان با آنچه در تصور داشتید فاصله دارد؟ و یا با وجود داشتن شرایط عادی و سبک زندگی سالم احساس کنید هنوز هم به اندازه کافی تلاش نکرده‌اید و همچنان نواقصی وجود دارد؟
به نظر می‌رسد این حس پوچی و بی‌معنایی از عدم توسعه فردی نشات ‌گیرد. این موضوع در میان بسیاری از افراد امری رایج است اما تنها تعداد کمی از مردم برای حل آن اقداماتی انجام می‌دهند.

توسعه فردی چیست؟

کلیات توسعه فردی (Personal Development) درباره دستیابی کامل به پتانسیل بالقوه و رسیدن به مرحله رضایت کامل از خود و زندگی است. توسعه فردی به دنبال حداکثر سازی پتانسیل فرد و خارج کردن آن از محدوده امنی (Comfort Zone) که به وجود آورده است؛ بنابراین با کمک برنامه‌ها و دوره های توسعه فردی می‌توان به رشد شخصی و به‌تبع آن اهداف مشخص شده دست یافت.
برای داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش لازم است تا تغییر، سازگاری، پذیرش شکست‌ها، خارج شدن از محدوده امن و به چالش کشیدن خود صورت گیرد و توانایی‌ها و قابلیت‌ها تا آن حدی که بتوان به آرزوها رسید، گسترش یابد.
پژوهشگری در دانشگاه استنفورد به نام کارول دوک (Carol Dweck) مطالعات زیادی در ارتباط با طرز تفکر و نگرش افراد انجام داده است. طبق یافته‌های دوک افراد دارای دو نگرش هستند: نگرش ثابت و نگرش رشد محور. افرادی که دارای نگرش ثابت هستند فکر می‌کنند که استعدادهایشان ثابت بوده و به آنچه دارند قانع می‌شوند.
در طرف دیگر افراد با نگرش رشد محور قرار دارند و می‌خواهند هر روز رشد کنند. به اعتقاد این دسته هنوز چیزهایی برای یادگیری وجود دارد و عطش آنها برای یادگیری نیز بیشتر می‌شود. اینها افرادی هستند که با زندگی‌شان رو به جلو حرکت می‌کنند و یک سبک زندگی همراه با توسعه فردی را دنبال می‌کنند که کمکشان می‌کند تا به هر هدفی –فارغ از میزان بزرگ بودن آن هدف- دست پیدا کنند.
از مهارت‌ های توسعه فردی می‌توان برای دستیابی به موارد زیر بهره گرفت:

•    اهداف
•    پیشرفت در مشاغل
•    بهبود توانایی و استعدادها
•    خلق ورژن بهتری از خود
•    تحقق آرزوها و رؤیاها

 

سفر توسعه فردی را چگونه باید آغاز کرد؟

 

پنج گام برای شروع سفر توسعه فردی از امروز

اگر اخیراً به شما احساس پوچی، نارضایتی و کامل نبودن دست داده زمان آن فرا رسیده تا مسیر توسعه فردی‌تان را آغاز کنید. کسانی نیز که دوست دارند بهتر از توانایی‌ها و استعدادهایشان بهره ببرند لازم است در این مسیر گام نهند و دوره توسعه فردی را دنبال کنند.
تنها مشکلی که شاید با آن روبرو شوید آن است که «از کجا باید شروع کنم؟». بسیاری از مردم نمی‌دانند که چگونه باید سفر توسعه فردی‌شان را شروع کنند؛ در این مقاله تلاش می‌شود تا پاسخ مناسبی برای آن پیدا کنیم.

1-    از صفر شروع کردن

پذیرش کوتاهی‌ها و شکست‌ها اولین گام در مسیر موفقیت است. از صفر شروع کردن به شما این فرصت را می‌دهد تا با ذهنی باز به استقبال یادگیری موضوعات جدید حرکت کنید. یادگیری، رویکرد شما نسبت به زندگی و آنچه در اطراف شماست را تغییر می‌دهد. حتی شما را به یک فرد بهتری تبدیل می‌کند چراکه یادگیری امکان رشدتان را فراهم کرده و نگرشتان را به کلی تغییر می‌دهد. اما قبل از آن لازم است تا به دوره توسعه فردی و برنامه‌های آن متعهد بود.

2-    متعهد بودن

برای رسیدن به رشد فردی، تنها فکر کردنِ هر روز به آن کارساز نخواهد کرد. حتماً لازم است تا به آن متعهد باقی بمانید و بر عزم خود برای دانستن و کشف کردن پافشاری کنید.
برای این منظور منابعی را که دوست دارید انتخاب کنید و برای بهبود هرروزتان زمان اختصاص دهید. می‌توانید کتاب بخوانید، به کتاب‌های صوتی گوش دهید یا با مراکز آموزشی که به تدریس این دوره‌ها می‌پردازند در تماس باشید. مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان که یکی از این مراکز است در کنار برگزاری دوره‌های مختلف (و دوره توسعه فردی) به معرفی منابع و تولید محتوای رایگان در قالب‌های مختلف از جمله وبینارها، سمینارها، سخنرانی، مقالات و ... اقدام می‌کند.
انتخاب منابعی که دوست دارید و از اعتبار کافی برخوردارند گامی مهم در مسیر رشد است چراکه راهنمایی ادامه مسیر را برای شما مهیا می‌کنند.

3-    جایگزین کردن عادات بد با عادات خوب

شما زمان و یا انرژی کافی برای انجام تمام عادت‌ها و سبک زندگی‌تان در اختیار ندارید؛ بنابراین باید برخی از آنها را انتخاب کرده و از بقیه صرف نظر کنید. زمانی که می‌خواهید خودتان و زندگی‌تان را تغییر دهید باید تصمیم بگیرد که کدام عادت‌ها شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری و کدام یک مانع شما می‌شود. آیا تلویزیون زیاد نگاه می‌کنید؟ آیا عصرها بدون برنامه‌ای خاص تمام‌وقتتان را در اینستاگرام می‌گذرانید؟ اگر این عادت را با خواندن یک کتاب خوب، مجلات حوزه سلامت روانی و یا مراقبت شخصی جایگزین کنید چه اتفاقی می‌افتد؟
جایگزین کردن برخی از عادات شبیه همین عاداتی که ذکر شد می‌تواند شما را در سفر توسعه فردی ثابت‌قدم نگه دارد.

4-    آغاز ورزش روزانه

ممکن است این عبارت در ابتدا همانند یک سناریو سلامت فیزیکی باشد اما تحقیقات نشان داده‌اند که تمرینات ورزشی نه تنها برای رسیدن به سلامت فیزیکی اهمیت دارند بلکه سلامت روانی را نیز تضمین می‌کنند.
ورزش روزتان را تازه و ذهنتان را باز می‌کند. زمانی که هر روز ورزش کنید انرژی بیشتری به دست خواهید آورد، تمایل بیشتری برای یادگیری موضوعات جدید خواهید داشت و حتی بهره‌وری‌تان نیز بالاتر می‌رود. در بسیاری از منابع و آموزش های توسعه فردی بر این نکته تاکید شده است.

5-    مشخص کردن اهداف

سفر توسعه فردی بدون داشتن اهداف بی‌ثمر خواهد بود. اهداف را مشخص کنید تا حرکت روبه‌جلویتان ادامه داشته باشد و متعهد باقی بمانید اما در نظر داشته باشد که اهداف بلندپروازنه دور از ذهن انتخاب نکنید.
مردم در زمانی که مسیر پیش رو به سمت اهدافشان را برنامه‌ریزی و مشخص کرده‌اند عملکرد بهتری دارند؛ این همان دلیل اهمیت بالای برنامه‌ریزی است.
چند هدف که می‌توانید دنبال کنید را مشخص کرده و بر روی آنها متمرکز شوید. این کار اقدامات شما را ساختاریافته و سازمان‌یافته می‌کند که یکی از عادت‌های افراد موفق به شمار می‌رود.

مهارت ‌های توسعه فردی در محیط کار

همان‌طور که مهارت ‌های توسعه فردی می‌تواند تأثیرات مثبتی بر تمام جوانب زندگی بگذارد؛ در محیط کاری نیز مزایایی را به همراه دارد و به پیشرفت حرفه افراد کمک می‌کند:

 

یک شنونده فعال بودن

یک ارتباط خوب برقرار کردن مستلزم توجه به آنچه طرف مقابل می‌گوید است. تمرکز بر درک آنچه همکار و یا مشتریان می‌گویند شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات را به یاد داشته باشید و برای آن پاسخ مناسبی آماده کنید. از گوش دادن مؤثر و حرفه‌ای و مهارت‌های ارتباط‌گیری در تمام موضوعات از مکالمات تلفنی گرفته تا مصاحبه‌های شغلی استفاده کنید.

خوب کار کردن با بقیه

مهارت‌های خوب بودن شما را به یک عضو باارزش در تیم تبدیل می‌کند. باید قادر باشید با بقیه همکاری کنید و آنها را به هیجان آورید. از مهارت‌های اجتماعی برای خلق ارتباط با همکاران، مشتریان و آشنایان با هر تیپ شخصیتی و سابقه‌ای استفاده کنید.

زمان، کار و منابعتان را سازمان‌دهی کنید

کارهایی که باید انجام دهید را برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید به سرعت و به آسانی آنها را سر موقع انجام دهید. زمانی که بیشتر از یک کار دارید باید بدانید چگونه اولویت‌ها را مشخص کنید. اگر به‌صورت منظم و سامان‌دهی شده عمل کنید به خوبی می‌توانید به برنامه‌های از پیش تعیین‌شده برسید.

با موقعیت‌های چالش‌برانگیز روبرو شوید

زمانی که به یک مشکل برمی‌خورید، گزینه‌های موجود را بررسی کرده و بهترین راه‌حل را انتخاب کنید. آگاه باشید که چه زمانی به مشاوره یا پژوهش‌های علمی برای سناریوهای مختلف نیاز دارید. افرادی که می‌توانند زیاد فکر کنند و با مشکلات پیچیده روبرو شوند با احتمال بیشتری قادر هستند تصمیمات بهتری را در زندگی و کارشان اتخاذ کنند.

به خودتان باور داشته باشید

اگر به تصمیماتتان اعتماد داشته باشید؛ دیگران نیز به‌احتمال‌زیاد به تصمیم‌هایی که گرفته‌اید باور پیدا می‌کنند. این انرژی مثبت می‌تواند منجر به خلق اعتماد در بین اطرافیانتان بشود. اگر به‌جای تردید با اعتمادبه‌نفس و قاطعیت با اطرافیانتان در ارتباط باشید بهتر خواهید توانست چالش‌ها را کنترل و مسیر رسیدن به اهداف را هموار کنید.

با تغییرات وفق پیدا کنید

انعطاف‌پذیر باشید تا بتوانید به‌راحتی با تغییرات در کار و زندگی کنار بیایید. افراد وفق پذیر می‌توانند هم به‌تنهایی و هم در یک تیم به خوبی کار کنند، چندین پروژه را مدیریت کنند، در شرایط مختلفی کار کنند و ایده‌های جدید را بپذیرند. توانایی در پاسخگویی مناسب به تغییرات می‌تواند چنین شرایطی را برای تمام افراد درگیر قابل‌تحمل‌تر و آرام‌تر کند.

راستگو بودن

راستگویی پایه و اساس یک رابطه پایدار و خوب با همکاران و مدیران است. اخلاق خوب را تمرین کنید و پای ارزش‌های خود بایستید. راستگویی می‌تواند احترام، رضایت و اعتبار خوبی را در محل کار برای شما به ارمغان بیاورد.
پرشور و متعهد بودن به شغلی که دارید
افرادی که اخلاق کاری خوبی دارند، تمایل دارند تا قابل‌اعتماد، مصمم و پربازده باشند تا کارهای با کیفیتی انجام دهند. این تعهد می‌تواند به شما در انجام وظایف به‌موقع و ایجاد انگیزه در بین همکاران کمک کند.

اطرافیان خود را راهنمایی کنید

رهبری خوب بودن نیازمند اعتمادبه‌نفس، بینش و ارتباط است. افرادی که دارای این مهارت‌های رهبری ذاتی هستند می‌توانند به پیشرفت و بالا بردن بهره‌وری تیمشان بدون کنترل کردن آنها منجر شود.
 

دوره توسعه فردی ماهان

توسعه فردی می‌تواند منجر به بلوغ، موفقیت و رضایت افراد شود. بسیاری از مردم مهارت‌های توسعه فردی را در طول زندگی‌شان برای دستیابی به اهداف و توانمندسازی خودشان ایجاد می‌کنند. راه‌های بسیاری برای رسیدن به توسعه فردی وجود دارد؛ مطالعات شخصی، بهره‌گیری از تجارب افراد مجرب و منتورها و در نهایت شرکت در کلاس‌های آموزشی است. مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان (Mahan Business School) به‌عنوان اولین مدرسه کسب‌وکار کشور دوره‌ توسعه فردی را با کمک اساتید مجرب و منتورهای به نام کشور برگزار می‌کنند. صفحه ثبت‌نام دوره‌های ماهان لیستی از تازه‌ترین دوره‌های در حال ثبت‌نام را ارائه می‌دهد که علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به این لینک مراجعه کرده و با کمک کارشناسان و مشاوران ماهان اطلاعات تکمیلی را دریافت کنند.

 مطالب مرتبط


معرفی ترفندهایی برای موفقیت در مذاکره آنلاین | نقاط قوت و ضعف مذاکره آنلاین | چه موقع به‌صورت آنلاین مذاکره کنیم؟

پیام بگذارید